AlItalia European Cup Preview

Date published: Thursday, September 30, 2010

The Alitalia European Cup gets underway next Saturday (October 9) with a coveted place at Rugby League’s top table awaiting the winners.

Ireland, France, Wales and Scotland will be competing on a round robin basis over three weekends for the European Cup trophy, which has been in existence in various guises since 1935. The winners will join Rugby League’s elite nations, New Zealand, Australia and England in the 2011 Four Nations.

On Saturday October 9 Ireland travel to Avignon to take on a youthful and untested France side. Twenty four hours later holders Wales, infused with 14 Engage Super League stars including Carnegie Challenge Cup Final Lance Todd Trophy winner Lee Briers, head up to Glasgow to face a Scotland side that is sure to include Huddersfield Giants star Danny Brough.

Each nation has unveiled a 30 man squad with 39 Engage Super League stars included in total from 12 clubs. The Co-operative Championships are also well represented with 46 players from 20 different clubs. There’s also a strong contingent of home grown talent with representatives from four Irish Carnegie League teams included along with two players from Edinburgh Eagles.

 SCOTLAND: Gareth Moore (Batley Bulldogs), Lee Paterson (Carpentras XIII), Jamie Benn (Castleford Panthers), Brad Massey (Coventry Bears), Dean Colton (Doncaster), Rob Lunt (Doncaster), Craig Borthwick (Edinburgh Eagles), Giles Lomax (Edinburgh Eagles), Jon Steel (Featherstone Rovers), Crawford Matthews (Gateshead Thunder), Sam Barlow (Halifax), Oliver Wilkes (Harlequins), Danny Brough (Huddersfield Giants), Joe Wardle (Huddersfield Giants), Ben Fisher (Hull KR), Neil Lowe (Hunslet Hawks), John Duffy (Leigh Centurions), Dave Arnott (London Skolars). Andrew Henderson (Sheffield Eagles), Jack Howieson  (Sheffield Eagles), Brendan Lindsay (Sheffield Eagles), Mitch Stringer (Sheffield Eagles), Alex Szostack (Sheffield Eagles), Richard Hawkyard (Swinton Lions), Dale Ferguson (Wakefield Trinity Wildcats), Kevin Henderson (Wakefield Trinity Wildcats), Dexter Miller (Whitehaven), Spencer Miller (Whitehaven), Brett Carter (Workington Town), Paddy Coupar (Workington Town)

IRELAND: Liam Harrison, Bret McDermott (Barrow ); Sean Hesketh (Batley); Michael Platt (Bradford); Paddy Barcoe (Carlow Crusaders); Matthew Fox (Dewsbury); Liam Finn (Featherstone); Bob Beswick (Halifax); Jason Golden, Jamie O’Callaghan (Harlequins RL); Simon Finnigan, Scott Grix (Huddersfield); Adam Aigbokhae (Ireland Students); Luke Ambler, Kyle Amor (Leeds); Stevie Gibbons (Leeds Met); Joseph Taylor (North Dublin Eagles ); John Gillam, Wayne Kerr, Marcus St Hilaire (Oldham); Greg McNally (Huddersfield); Sean Gleeson, Ryan Boyle (Salford); Tim Bergin (Sheffield); Brendan Guilfoyle (Treaty City Titans); Simon Grix, Tyrone McCarthy (Warrington); Dave Allen (Widnes); Michael McIlorum, Eamon O’Carroll (Wigan)

WALES: Andy Bracek, Matt James (Barrow Raiders), Mark Lennon (Cronulla Sharks – Australia), Chris Beasley, Ian Webster (Central Queensland Comets – Australia), Anthony Blackwood, Ben Flower, Elliot Kear, Gareth Thomas, Gil Dudson, Jamie Murphy, Jordan James, Lee Williams, Lloyd White Crusaders), Ross Divorty (Featherstone Rovers), David Mills (Hull Kingston Rovers),  Danny Jones (Keighley Cougars), Rhys Griffiths (Leeds Met), Neil Budworth (Mackay Cutters – Australia) Aled James, Ashley Bateman, Christiaan Roets,  Geraint Davies,  Steve Parry (South Wales Scorpions), Jacob Emmitt (St Helens – Leigh Centurions dual reg), Ian Watson (Swinton Lions), Lee Briers, Rhys Williams (Warrington Wolves), Ben Davies (Wigan Warriors – Widnes Vikings dual reg), Jordan Ross (York City Knights)

FRANCE: Teddy Sadaoui (Carcassonne); Clément Soubeyras (Carpentras); Jean-Phillipe Baile, Jason Baitieri, Remi Casty, Jamal Fakir, (Catalans Dragons); Olivier Elima (Bradford Bulls); Thibau Ancely, Andrew Bentley, Julian Bousquet, Nicolas Munoz, Florian Quintilla, Mickael Tribillac (Lézignan); Maxime Greseque, Christophe Moly (Pia); Vincent Duport, Mathieu Griffi, Kevin Larroyer, Anthony Maria, Yoan Tisseyre (Toulouse); William Barthau, Kane Bentley, Tony Gigot, Sebastien Martins, Quentin Nauroy, Eloi Pelissier, Michael Simon, Cyril Stacul, Julien Touxagas, Frederic Vaccari, (UTC/Catalans)

Alitalia European Cup fixtures

Saturday 9th October – France v Ireland (Avignon) 3.30pm CET

Sunday 10th October – Scotland v Wales (Old Anniesland, Glasgow) 2.30pm

Saturday 16th – France v Scotland (Stade Municipale d’Albi) 3.30pm CET

Sunday 17th October – Wales v Ireland (The Gnoll, Neath) 2pm

Saturday 23rd October – France v Wales (Stade Municipale d’Albi) 3.30pm CET

Sunday 24th October – Ireland v Scotland (Tallaght, Dublin) 2.30pm 

The Alitalia European Cup gets underway next Saturday (October 9) with a coveted place at Rugby League’s top table awaiting the winners.

 

Ireland, France, Wales and Scotland will be competing on a round robin basis over three weekends for the European Cup trophy, which has been in existence in various guises since 1935. The winners will join Rugby League’s elite nations, New Zealand, Australia and England in the 2011 Four Nations.

 

On Saturday October 9 Ireland travel to Avignon to take on a youthful and untested France side. Twenty four hours later holders Wales, infused with 14 Engage Super League stars including Carnegie Challenge Cup Final Lance Todd Trophy winner Lee Briers, head up to Glasgow to face a Scotland side that is sure to include Huddersfield Giants star Danny Brough.

 

Each nation has unveiled a 30 man squad with 39 Engage Super League stars included in total from 12 clubs. The Co-operative Championships are also well represented with 46 players from 20 different clubs. There’s also a strong contingent of home grown talent with representatives from four Irish Carnegie League teams included along with two players from Edinburgh Eagles.

 

 

SCOTLAND: Gareth Moore (Batley Bulldogs), Lee Paterson (Carpentras XIII), Jamie Benn (Castleford Panthers), Brad Massey (Coventry Bears), Dean Colton (Doncaster), Rob Lunt (Doncaster), Craig Borthwick (Edinburgh Eagles), Giles Lomax (Edinburgh Eagles), Jon Steel (Featherstone Rovers), Crawford Matthews (Gateshead Thunder), Sam Barlow (Halifax), Oliver Wilkes (Harlequins), Danny Brough (Huddersfield Giants), Joe Wardle (Huddersfield Giants), Ben Fisher (Hull KR), Neil Lowe (Hunslet Hawks), John Duffy (Leigh Centurions), Dave Arnott (London Skolars). Andrew Henderson (Sheffield Eagles), Jack Howieson  (Sheffield Eagles), Brendan Lindsay (Sheffield Eagles), Mitch Stringer (Sheffield Eagles), Alex Szostack (Sheffield Eagles), Richard Hawkyard (Swinton Lions), Dale Ferguson (Wakefield Trinity Wildcats), Kevin Henderson (Wakefield Trinity Wildcats), Dexter Miller (Whitehaven), Spencer Miller (Whitehaven), Brett Carter (Workington Town), Paddy Coupar (Workington Town)

 

IRELAND: Liam Harrison, Bret McDermott (Barrow ); Sean Hesketh (Batley); Michael Platt (Bradford); Paddy Barcoe (Carlow Crusaders); Matthew Fox (Dewsbury); Liam Finn (Featherstone); Bob Beswick (Halifax); Jason Golden, Jamie O’Callaghan (Harlequins RL); Simon Finnigan, Scott Grix (Huddersfield); Adam Aigbokhae (Ireland Students); Luke Ambler, Kyle Amor (Leeds); Stevie Gibbons (Leeds Met); Joseph Taylor (North Dublin Eagles ); John Gillam, Wayne Kerr, Marcus St Hilaire (Oldham); Greg McNally (Huddersfield); Sean Gleeson, Ryan Boyle (Salford); Tim Bergin (Sheffield); Brendan Guilfoyle (Treaty City Titans); Simon Grix, Tyrone McCarthy (Warrington); Dave Allen (Widnes); Michael McIlorum, Eamon O’Carroll (Wigan)

 

WALES: Andy Bracek, Matt James (Barrow Raiders), Mark Lennon (Cronulla Sharks – Australia), Chris Beasley, Ian Webster (Central Queensland Comets – Australia), Anthony Blackwood, Ben Flower, Elliot Kear, Gareth Thomas, Gil Dudson, Jamie Murphy, Jordan James, Lee Williams, Lloyd White Crusaders), Ross Divorty (Featherstone Rovers), David Mills (Hull Kingston Rovers),  Danny Jones (Keighley Cougars), Rhys Griffiths (Leeds Met), Neil Budworth (Mackay Cutters – Australia) Aled James, Ashley Bateman, Christiaan Roets,  Geraint Davies,  Steve Parry (South Wales Scorpions), Jacob Emmitt (St Helens – Leigh Centurions dual reg), Ian Watson (Swinton Lions), Lee Briers, Rhys Williams (Warrington Wolves), Ben Davies (Wigan Warriors – Widnes Vikings dual reg), Jordan Ross (York City Knights)

 

FRANCE: Teddy Sadaoui (Carcassonne); Clément Soubeyras (Carpentras); Jean-Phillipe Baile, Jason Baitieri, Remi Casty, Jamal Fakir, (Catalans Dragons); Olivier Elima (Bradford Bulls); Thibau Ancely, Andrew Bentley, Julian Bousquet, Nicolas Munoz, Florian Quintilla, Mickael Tribillac (Lézignan); Maxime Greseque, Christophe Moly (Pia); Vincent Duport, Mathieu Griffi, Kevin Larroyer, Anthony Maria, Yoan Tisseyre (Toulouse); William Barthau, Kane Bentley, Tony Gigot, Sebastien Martins, Quentin Nauroy, Eloi Pelissier, Michael Simon, Cyril Stacul, Julien Touxagas, Frederic Vaccari, (UTC/Catalans)

 

Alitalia European Cup fixtures

Saturday 9th October – France v Ireland (Avignon) 3.30pm CET

Sunday 10th October – Scotland v Wales (Old Anniesland, Glasgow) 2.30pm

Saturday 16th – France v Scotland (Stade Municipale d’Albi) 3.30pm CET

Sunday 17th October – Wales v Ireland (The Gnoll, Neath) 2pm

Saturday 23rd October – France v Wales (Stade Municipale d’Albi) 3.30pm CET

Sunday 24th October – Ireland v Scotland (Tallaght, Dublin) 2.30pm